AnaSayfaya Dön

KUVA-İ MİLLİYE MÜZESİ

KUVA-İ MİLLİYE MÜZESİ

             Kuvayı Milliye Müzemiz Aydın İli, Çine İlçesi, Şevketiye Mahallesi, pafta no:30-K-III-d, ada no: 252 parsel no: 9 da bulunan 19. yüzyıl dönemi, karnıyarık ( kapalı iç sofalı ) plan tipli resmi yapı; Osmanlı imparatorluğu döneminde Sultan Abdülhamit’in emriyle Çine’nin yerli yapı ustaları tarafından 1906 – 1909 yılları arasında yapılmıştır.

            Bina 1910 – 1979 yılları arasında askerlik şubesi olarak kullanılır.Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasından önce yapılan bağımsızlık mücadelesi “ Şanlı Kurtuluş Savaşı” öncesi çok önemli bir yere sahiptir.
 
            Osmanlı imparatorluğunun 1. Dünya savaşından yenik çıkmasından sonra,  emperyalist güçler tarafından işgal edilmiş ve işgal güçleri tarafından Anadolu paylaşılmıştır. İngilizler, Fransızlar ve İtalyanlar Anadolu’da kendilerine bir yer bulmanın çabası içindeyken Yunanlar farklı bir ruh hali ile Anadolu’ya gelmekteydiler.
 
İzmir’den Aydın’a ilerleyen Yunan orduları 3 koldan işgale giderken, Ulusal Kurtuluş Savaşı ateşini yakacak karar bu Askerlik Şubesinde alınmıştır. Albay Şefik Aker ve Yörük Ali Efe ile vatansever direnişçiler, düşmanı geri püskürtmek ve vatan toprağını kanının son damlasına kadar korumak amacıyla düşmana yapılacak baskın ve direniş kararlarını bu binada almışlardır. Yörük Ali Efe ve kızanlarının Sultanhisar’da Yunan kuvvetlerine karşı başarıyla kazandığı Malgaç Baskınını bu binada planlanmış; Milli Mücadele boyunca bu karargahta Mustafa Kemal Atatürk ile yazışmalar yapılmıştır.
           Kurtuluş Savaşında Çine sanıldığından daha önemlidir. Yunan’ın İzmir’i işgalinden hemen sonra Çine’de gelişen olaylar hiçte küçümsenecek boyutta değildir. 57. Tümenin Çine’ye çekilmesi yukarıda da belirttiğimiz gibi Kuvayı Milliye oluşum çalışmaları Malgaç ve diğer bölgelere yapılan baskınların öncesinde yaşanan hummalı çalışmalar düzenli ordu öncesi ve sonrasında çok önemli bir yere sahiptir.
 
            16 Haziran 1919’da Sultanhisar’da Malgaç Baskınını 60 kişilik ekibiyle gerçekleştirmiştir. O günlerde İstanbul’da yayın yapan “İstiklal Harbi Gazetesi” haberi manşetten duyurmuştur. Çine bu haberle tüm İstanbul ve Anadolu’da adını duyurmuştur. 
 
Yukarıda yapımı sonrasında kullanış amaçlarını açıkladığımız bina, Kurtuluş Savaşı öncesi ve süresi boyunca Albay Şefik ve emrindekilerle Çine Heyeti Milliyesine ve bağlı olarak Kuvayı Milliyenin Çine’deki Milislerine yataklık ve karargâhlık etmiştir.
 
        Tarihsel değeri büyük olan tescilli Eski Askerlik Şubesi Binası , Kurtuluş Savaşımızın ve Milli Mücadelemizin yaşayan bir sembolüdür. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında büyük önemi olan “ Çine Kuvayı Milliye Heyeti’nin” ne ölçüde değerli olduğunu anlamak, anlatmak için tarihine ve geçmişine sahip çıkan Belediyecilik anlayışımız ile geçmişimizi gelecek nesillere taşıyabilmek amacıyla, döneminin değer ve anılarını gelecek nesillere aktarmak, atalarımızın ülke bağımsızlığı uğruna yaptığı fedakarlıkları daha iyi anlamamızı sağlayacak bu tarihi kültürümüze sahip çıkarak halkın ziyaretine açmak için, Anıtlar Kurulundan alınan izinle restorasyon çalışmaları yapılmıştır. Müzenin restorasyonu Restoratör Yüksek Mimar Ertuğrul Aladağ tarafından 2 yıllık bir süre içerisinde yapılmıştır. Restorasyon çalışmaları ile bu binaların bulunduğu alanları kapsayan düzenleme çalışmaları tamamlanmış ve tahsis amacına uygun bir şekilde “ÇİNE KUVAYI MİLLİYE MÜZESİ” olarak 16.06.2008 tarihinde açılışı yapılmıştır. Alan ; Eski Askerlik Şubesi Müzesi, Cephanelik Binası ve Çanakkale Şehitler Abidesi ile bütünlük içerisinde tarihimizin izlerini barındıran bir açık hava müzesi kimliği oluşturmuştur.
 
           Müzenin içerisinde günümüz müzecilik anlayışına uygun, nitelikli bir müze oluşturulmuştur.
          
           2008 yılı restorasyon çalışmaları kapsamında yapılmış olunan işleri listeleyecek olursak :
·        Zemin kat duvar sıvalarının ve boyalarının yapılması,
·        Pencerelere panjur takılması,
·        Bodrum kat taş döşemesinin yapılması, 
·        Elektrik tesisatının kurulması, aydınlatma elemanlarının takılması, 
·        Zemin kat için mobilyaların hazırlatılması, 
·        Albay Şefik Aker ve Yörük Ali Efe’nin balmumu heykellerinin yaptırılması.
 
            Ayrıca müze ve gölete hizmet edecek bir müştemilat binası da yapılmıştır. İçerisinde 1 bay ,1 bayan tuvaleti ile çay ocağı düşünülmüştür. Yapı yığma taş olup 12m.X 4,5m. Ebatlarındadır.
 
           Cephanelik binasının ise Anıtlar Kurulundan alınan basit tadilat izni ile duvar sıvaları kazındı ve eski çatı kiremitleri sökülerek yenilendi.
 
           Müze sergisindeki esas amaç ; Kurtuluş Savaşı atmosferini, ruhunu ziyaretçilere yansıtabilmektir. Mekanı canlı kılabilmek için Yörük Ali Efe’nin ve Albay Şefik Aker’in balmumu heykelleri Malgaç baskınını planlıyor gibi bir mizansen içerisinde canlandırılmıştır. Müzenin içerisi Komutan odası, heyet-i milliye odası, haberleşme odası ve muhabere odası şeklinde düzenlenerek Askerlik Şubesinin teşkilatlanması gösterilmek istenmiştir. Giriş holünde Aydın Jandarma Bölge ve Garnizon Komutanlığı tarafından hediye edilen, Milli Mücadelemizin Kahramanlarının biyografilerinin anlatıldığı bir pano sergilenmektedir.
 
          Ayrıca müze içerisinde Genel Kurmay Başkanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın 26.09.2008 tarih ve 2888240 sayılı emri ile 31. İkmal Merkez Komutanlığı Akşehir/Konya’dan 10.10.2008 tarihinde teslim alınan toplam 40 adet silah/tüfek/kasatura da sergilenmektedir. Bunlara ilaveten Askeri Müze ve Kült. Sit. K.lığı koleksiyonlarından da geçici olarak verilecek silah ve mühimmatlar da söz konusudur.
 
          Diğer odalar da ise dönemin kullanılan eşyaları sergilenmektedir. Kuşak ,şalvar ,seccade, çarşaf, krepe, bindallı, oya ,cepken, kap,sini, kova,ocak, çeşitli takı (kolye,gelin başlığı ,kemer vs..) çizme,kılıç, barutluk gibi… Ayrıca bir oda yapının restorasyon sürecini anlatabilmek için görsel materyallerle (fotoğraf ve çizim) düzenlenmiştir. Bir başka odada da Cem Cemil Öztürk’ün koleksiyonu 2 aylık geçici bir süre ile sergiye dahil edilmiştir.
 
         Zemin katta düzenlenen oda ile öğrencilere barkovizyon sunumları yapılacak ; konferans, seminer gibi anlatımlar yapılacaktır.
                                                  
                                                  Kuva-i Milliye Müzesi Galerisine Göz Atın.
Çine Belediyesi
Ekleyen : Çine Belediyesi 05.02.2011 Haber Tagları

ALO 150 BAŞBAKANLIK

SİNEMADA NELER VAR